Czy Potrafisz Nauczyć się Języka, Grając w Gry Wideo? Co Mówią Badania?

Gry to nie tylko rozrywka, ale także bardzo duże walory edukacyjne. Warto, więc się zastanowić nad tym, czy rzeczywiście dobrze robimy, jeżeli chcemy zabraniać grać maluchom. Jeżeli mamy dostęp do gier, które zostały potwierdzone jako wartościowe przez naukowców, warto włączyć je nawet do grafiku cotygodniowych zajęć. Do pewnego stopnia dzieci ekrany będą traktowały podobnie kartkę papieru. Nieważne więc, jakie narzędzia będą wykorzystywane do ćwiczenia. Istotne jest, jakie będą przynosiły efekty.

Największym walorem poznawczym gier jest oczywiście nauka języka obcego. Język angielski jest wszechobecny we wszystkich technologiach związanych z internetem i komputerami. Dlatego dzieci już od najmłodszych lat powinny się z nim zapoznawać. Proste komendy oraz skomplikowane zwroty po jakimś czasie nie będą żadnym problemem. Tak jak, więc czasami dorośli pozwalają sobie na gry z owocami, tak samo maluchy również mogą grać w gry, które podprogowo uczą je języków obcych.

Gry i Obawy Rodziców

Ostatnie lata to rzeczywiście bardzo intensywny popyt wśród najmłodszych na różnego typu gry, także online. Dorośli zaczęli, więc przejawiać bardzo dużą troskę o to, że może to wpłynąć bardzo źle na socjalizację. W internecie można nawet znaleźć kreatywne metody na to, aby ograniczać wykorzystanie takiej rozrywki i skutecznie reklamować czas spędzany przed monitorem.

Zwróćmy jednak uwagę na to, że wszystkie badania naukowe potwierdzają nie tak bardzo znowu dramatyczny obraz związany z tym zagadnieniem. Jest coraz więcej dowodów na to, że gry komputerowe mogą być całkiem sprawnym narzędziem edukacyjnym i wpłynąć nawet na to, że dzieci będą bardziej towarzyskie. Szkoły zaczynają wykorzystywać technologie internetowe do tego, aby zafascynować maluchy uczeniem się. Wykorzystuje się do tego np.:

 • interaktywne tablice
 • tablety.

Niezwykle wymierny pozytywny efekt mogą mieć także gry wideo, które również będą posiadały mnóstwo korzyści dydaktycznych.

Mechanizmy Znane z Gier w Edukacji

Bardzo interesującym i innowacyjnym rozwiązaniem taktycznym jest grywalizacja znana też pod nazwą gamifikacja. Jest to nic innego jak zastosowanie mechanizmów oraz schematów, które są znane z gier, ale będą zastosowane w praktyce poza ich kontekstem. Głównie chodzi o działania grupowe, które pozwalają zwiększyć zaangażowanie osób mających wykonywać określone zadania edukacyjne.

Generalnie taka technika będzie opierać się na przyjemności, jaka jest generowana przez pokonywanie kolejnych wyzwań. Tak więc grywalizacja może bardzo intensywnie zaangażować do wykonania zajęć, tak jak to zakładał autor projektu nawet wtedy, gdy początkowo wydawało się to nudne lub rutynowe. To, co obejmuje mechanika znana z gier łatwiej przedstawić w poniższej liście:

 • zadania i wyzwania dla uczestników
 • poziomy trudności/rozwoju
 • odznaki za osiągnięcia
 • pasek postępu lub inna forma prezentacji
 • rywalizacja indywidualna i grupowa
 • wirtualne przedmioty
 • system nagradzania, wymiany, kolekcjonowania
 • system komunikacji pomiędzy uczestnikami – fora, e-maile, chaty.

Nauka Języka to Nauka Logicznego Myślenia

Zwróćmy uwagę na to, że chodzi nie tylko i wyłącznie o naukę języka obcego, ale nawet ojczystego. Lepsze rozumienie zdań złożonych, a więc składni, a także stylu, czy też, chociażby ortografii pozwala nawet najmłodszym we właściwy sposób klasyfikować zagadnienia. Język to w końcu system znaków, a więc swobodne nim operowanie będzie się przenosić na rozwiązywanie innych zadań z innych dziedzin naukowych w przyszłości. Innymi słowy, jeżeli ktoś będzie lepiej rozumieć język polski lub angielski, tym prędzej nauczy się również rozwiązywać zadania matematyczne lub fizyczne.

Promocje bukmacherskie

Meczyki na żywo, skróty meczów, memy 0

 1. Najnowsze wiadomości

Pokaż więcej postów
Zgłoś błąd
Mecze na żywo z bonusem 29 PLN w STS! Kod promocyjny: BETONLINEOdbieram bonus